Blog

Czy muszę zarejestrować dziecko urodzone za granicą w Polsce?

Co do zasady, nie ma żadnego obowiązku rejestracji dziecka w Polsce. Polskie przepisy regulują, że „zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje się w terminie 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia”. A co jeśli przekroczymy ten termin? Oznacza to, że przekroczenie terminu 21 dni zobowiązuje kierownika urzędu stanu cywilnego do sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Czyli, jeśli zgłosimy fakt urodzenia dziecka po terminie, taki akt urodzenia zostanie sporządzony z urzędu.

Czy wiedziałeś, że w Hiszpanii możesz otrzymać podpis elektroniczny za darmo? Stworzyliśmy poradnik w którym opisujemy krok po kroku jak otrzymać taki podpis. Szczegóły w tym poście: Kliknij tutaj

Rodzice na stałe mieszkają poza granicami Polski, więc czy pojawia się taka konieczność sporządzenia aktu urodzenia w Polsce? Bez wątpienia, sporządzenie aktu urodzenia w Polsce jest zalecane, ponieważ w przypadku konieczności otrzymania odpowiednich dokumentów z Polski, taka procedura będzie utrudniona, a wręcz niemożliwa. Od zeszłego roku istnieje możliwość rejestracji dziecka przez internet, wymogiem jest posiadanie profilu zaufanego (ePUAP). Ta opcja jest dostępna tylko dla dzieci urodzonych w Polsce, gdyż miasto urodzenia dziecka musi być wybrane ze wszystkich istniejących miast w Polsce, zatem kraju nie możemy zmienić (dziękujemy Pani Zuzanno za wiadomość, my jeszcze nie mieliśmy okazji rejestrowania dziecka przez internet 😉 ) Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak założyć profil zaufany, kliknij tutaj.

Drugą opcją jest osobiste udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego ostatniego miejsca zamieszkania. Do takiej rejestracji potrzebny będzie akt urodzenia dziecka, który najczęściej jest wydawany w języku ojczystym danego kraju. Niestety, potrzebne będzie jego tłumaczenie na język polski.. jednakże od 2016 roku został wprowadzony „międzynarodowy aktu urodzenia”, do którego nie wymaga się tłumaczenia. Zawsze można poprosić urzędnika, czy możliwe byłoby wydanie takiego aktu. A zastanawiała Cię kiedyś kwestia jakie obywatelstwo ma Twoje dziecko urodzone za granicą lub gdy rodzice są innych narodowości? Podziel się śmiało ?

Linki, które mogą się przydać:

https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rejestracja-narodzin-dziecka-online\

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.